...

مخالفت مدیرعامل تامین اجتماعی با دولتی‌سازی بخش درمان این سازمان

9 / 10
از 1 کاربر


مخالفت مدیرعامل تامین اجتماعی با دولتی‌سازی بخش درمان این سازمان


«ادغام منابع درمانی، صندوق‌های بیمه‌ای را به سه دلیل دچار اشکال می‌کند؛ یکی از این دلایل، متفاوت بودن درصد کسورات حق بیمه در صندوق‌هاست/ در سازمان تأمین اجتماعی نه بیستم منابعی که کسر می‌شود از حدود ۹ درصد حقوق‌ها و دستمزد‌ها تأمین شده است که این رقم برای درمان بیمه‌شدگان مصرف می‌شود/ در سایر صندوق‌ها از جمله سازمان بیمه سلامت این رقم معادل شش تا هفت درصد پیش‌بینی شده است.»

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ضمن تشریح دلایل مخالفت سازمان تامین اجتماعی با طرح ادغام منابع درمانی صندوق‌های بیمه‌ای از جلسه صبح فردا (نهم آذر) با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خبر داد.

به نقل از خبرگزاری ایلنا «سیدتقی نوربخش» در خصوص طرح ادغام منابع درمانی صندوق‌های بیمه‌ای گفت: ادغام منابع درمانی، صندوق‌های بیمه‌ای را به سه دلیل دچار اشکال می‌کند؛ یکی از این دلایل، متفاوت بودن درصد کسورات حق بیمه در صندوق‌هاست.

وی افزود: در سازمان تأمین اجتماعی نه بیستم منابعی که کسر می‌شود از حدود ۹ درصد حقوق‌ها و دستمزد‌ها تأمین شده است که این رقم برای درمان بیمه‌شدگان مصرف می‌شود.

وی با بیان این‌که در سایر صندوق‌ها از جمله سازمان بیمه سلامت نیز این رقم معادل شش تا هفت درصد پیش‌بینی شده است اظهار کرد: در سایر صندوق‌ها نیز این رقم به تبع متفاوت است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر این‌که منابع درمان تأمین اجتماعی به دلیل متفاوت بودن حق بیمه، تفاوت در مأخذ دریافت حق بیمه و تفاوت در مکانیزم‌های صندوق‌های بیمه‌ای قابل ادغام با سایر صندوق‌ها نیست تصریح کرد: در لایحه دولت نیز این طرح دیده نشده است و در قانون برنامه پنجم توسعه نیز وجود ندارد.

نوربخش با اشاره به تبصره ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه خاطرنشان کرد: در این تبصره پیش‌بینی‌هایی برای سازمان تأمین اجتماعی شده بود که این ادغام نیز در آن دیده شده بود.

وی با تأکید بر این‌که اجرای طرح با اصول حرفه‌ای بیمه‌ای مغایرت دارد و ما مخالف این ادغام هستیم، از نمایندگان مجلس خواست به این طرح رأی مثبت ندهند.

نوربخش با اشاره به رایزنی‌ها و دیدارهایی که با کمیسیون برنامه و بودجه مجلس انجام شده، اظهار کرد: روز شنبه پیش از مطرح شدن این طرح در صحن با اعضای کمیسیون جلسه خواهیم داشت و موضعمان را در مجلس فردا اعلام خواهیم کرد.

نوربخش با بیان این‌که منابع سازمان تأمین اجتماعی حق‌الناس است و سایر منابع، بیت‌المال محسوب می‌شود خاطرنشان کرد: دغدغه نمایندگان یکسان کردن خدمات درمانی است تا تمامی بیمه‌شدگان از یک خدمت یکسان استفاده کنند.

وی ادامه داد: دغدغه دوم نمایندگان مجلس یکسان کردن دفترچه‌های بیمه است که بر اساس تدابیر سازمان تأمین اجتماعی و دبیرخانه شورای بیمه، کارت هوشمند درمان به صورت یکسان برای بیمه‌شدگان در نظر گرفته شده است.

وی با تأکید بر مخالفت سازمان با این طرح و غیرقابل اجرا بودن آن اظهار کرد: بنده به عنوان رئیس سازمانی که ۳۹ میلیون ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش آن قرار دارند باید از منابع صندوق حمایت کنم.

وی با بیان این‌که جامعه کارگری و کارفرمایی هم از مخالفان این ادغام هستند گفت: بر اساس اصول بیمه‌ای و مکانیزم صندوق‌ها اجرای این طرح، صندوق‌ها را با چالش مواجه می‌کند.

نوربخش همچنین درباره استانداردهای خدمات درمانی در تأمین اجتماعی و مزیت خدمات درمانی اظهار کرد: این موضوع را باید از مردم بپرسید. با اجرای طرح تحول میزان فرانشیز نیز به صفر رسیده و از این جهت بیمارستان‌های تأمین اجتماعی و علوم پزشکی در حال نزدیک شدن به هم هستند که امیدواریم این رقابت‌ها در مجموع به نفع بیمارستان‌ها و بیماران تمام شود.

پایان پیام

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :